Menü

Belvárosi Szent Anna-templom

Hozzáadom az Útvonalamhoz
1052 Budapest, Szervita tér 6.

A Szervita téri templom Budapest egyik legszebb, leggazdagabban aranyozott temploma. Az egytornyos, egyhajós épület helyén eredetileg ispotály működött a középkorban, majd a török uralom idején mecsetként állt itt. Ennek helyére építettek a szerviták templomot és kolostort, amelyek 1732-re készültek el.

A templomépítők emlékét ma a tér neve és a bejárat feletti dombormű őrzi: a rendet alapító hét firenzei ifjú látható rajta, amint a Szűzanyát imádják.

1867-ben a templom külsejét átalakították, a tornyot 12 méterrel megmagasították és megkapta a mai eklektikus homlokzatát az épület Diescher József tervei alapján. A 2. világháború bombázásai következtében a kolostor és a hozzá kapcsolódó bérház súlyos károkat szenvedett, melynek helyére központi posta palota épült.

Az ostromot a templom is megszenvedte, többszöri felújítás után 2022-re kapta meg mai formáját.

A templom berendezése az 1700-as évek közepéről való, a hatalmas oszlopokkal, vázákkal, a koronaként ragyogó sugárkoszorúban röpködő angyalkákkal díszített főoltárt hajón szállították Bécsből 1741-ben. A nagy oltárkép a templom védőszentjét, Szent Annát ábrázolja a gyermek Szűz Máriával és Szent Joakimmal.

Kiemelkedően értékesek az aranyozott faragott fa szobrok, melyek a főoltár mellett helyezkednek el: Szent István király, Szent László király, Keresztelő Szent János és Szent József.

Figyelemre méltó a választékosan kidolgozott szószék a négy evangélistával: Máté, Márk, Lukács és János aranyozott alakjaival. A szószék melletti oltár a hét szent rendalapítót ábrázolja Szűz Máriával, fölötte Szent Józsefet látjuk a gyermek Jézussal. Az oltáron díszes ereklyetartóban pedig a szent rendalapítók ereklyéi láthatók.

A középső oltár különlegessége Szent Peregrin, a daganatos és fekélyes betegek patrónusa, akit karosszékben, bekötözött lábbal ábrázolnak.

A templom másik érdekessége, az orgonakarzat feletti egyedülálló freskó, amelyen Szent István királyunk felajánlja a Szentkoronát Nagyasszonyunknak, Szűz Máriának.

A karzaton ma is működő orgona a salzburgi Mauracher orgonaépítő gyárban készült 1891-ben, amelyet a Rieger Testvérek Orgonaépítő Gyára bővített 1951-ben. Az orgona díszes barokk orgonaszekrényben van elhelyezve, a karzat mellvédkorlátja pedig aranyozott rácsozat. Érdekessége, hogy a korlátba vannak beépítve a legkisebb orgonasípok.

Tudta-e?

A templom különlegessége a fájdalmas Szűz Mária hét stációja, amely a Szűzanya életének hét fájdalmát ábrázolja: Szűz Mária hittel hallgatja Simeon jövendölését, Szűz Mária Egyiptomba menekül Jézussal és Józseffel, Szűz Mária keresi Jézust aki Jeruzsálemben maradt, Szűz Mária találkozik a keresztet hordozó Jézussal, Szűz Mária ott állt Fia keresztje alatt, A keresztről levett Jézust Szűz Mária az ölébe fogadja, Szűz Mária fájdalommal szívében kíséri Jézus testét a sírhoz.


Ezek a látnivalók is érdekelhetik

Keresés