Pestúhely az 1900-as évek elején indult fejlődésnek, ekkor vált le Rákospalotától és lett önálló községgé. Az egykori Széchenyi-telepen két évtized alatt megduplázódott a lakosság száma, így a különböző felekezetek saját templomok építésére törekedtek.
A katolikus hívek kezdetben a László utcai (ma Ady E. u.) Bors villából alakítottak ki kápolnát. Közösségi összefogással 1926-ban letették az alapkövet, 1927 tavaszán Keresztelő Szent János tiszteletére felszentelték a templomot. Kismartoni Lechner Lóránd építész készítette a terveket, és az építkezést is irányította (ellenszolgáltatás nélkül, melyért pápai elismerésben részesült). Kései román stílusú templomot álmodott és gótikus ívű nyílásokat alkalmazott, amely az otthonos belső teret ma is meghatározza. A főoltár képét Bátki József, helyi festőművész készítette, amelyen Krisztus Király jön Pestújhely felé, fogadja őt a község védőszentje Keresztelő Szent János Szent József kíséretében. Barat Magdolna Zsófia (a Szent Szív Társaság alapítója) is látható a képen, akinek az ereklyéje 2021-től a templomban megtalálható. Bátki József – Róth Miksa tanítvány – tervezte a templom üvegablakait is.
A templom márvány főoltárát Krasznai Lajos szobrászművész tervezte, 1929-re készült el és Szent Jusztinusz ereklyéjét rejti.
A bal hajó ékessége a Mária-oltár, amelyet Simon László és felesége Pázdán Katalin – csodás gyógyulásuk emlékére – adományozott a templomnak. Mindenkor Segítő Szűzanya ikonképet készíttettek, melyet 1925-ös szentévi római zarándokútjukon hozzáérintettek a Rómában található Liguori Szent Alfonz templom eredeti Szűz Mária ikonjához. Később Vedres Béla plébános is Rómába vitte, s így a kegyképet XI. Piusz pápa kétszer is személyesen megáldotta. 2020 februárjában pedig egyházközségi zarándoklat alkalmával újra hozzáérintették az eredetihez.
A jobb hajó Jézus Szíve oltárát, egy internálásból hazatérő helyi lakos adományozta. A háborúban elvitt harangok helyett a pestújhelyi postások új harangot adományoztak .A Rieger-orgonagyárban 1950-55 között készült, 3 manuálos, 19 regiszteres orgona 2021-es felújítása után szolgálja a liturgiát és a koncertre vágyókat.
A Pestújhelyi téren az utóbbi években játszótér, zenepavilon, valamint – a környéken egyedülálló - fából készült keresztút is épült. Tervezés alatt áll egy emlékoszlop (a járványok aktualitása miatt), amely Jézus keresztelkedését ábrázolja (Szentháromság kinyilvánulása). Minden járvány áldozatainak emlékhelyeként.
A plébánia 1993-ban egyházmegyei határrendezés során került a Váci Egyházmegyétől az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyéhez.
Tudta-e?
1994-ben emléktáblát állítottak a templomban – az itt keresztelt – Dr. Antall József miniszterelnök emlékére, aki gyermekéveinek egy részét Pestújhelyen töltötte. Az alkotáson szerepel édesapja id. Antall József és nagyapja Dr. Szűcs István neve is, aki a község és a templom alapítóinak egyike volt. A Bors villa kibérlése előtt az ő lakásában voltak a vasárnapi szentmisék.